Rulet Çarkı Nedir Detaylı Anlatım

Rulet Çarkı Nedir Detaylı Anlatım 

Fransız kökenli bir oyun olan rulet, 17.yy’dan sonra Pascal tarafından keşfedilmiştir. Son derece pratik şekilde hazırlanan oyunda Pascal’ın motora olan ilgisi nedeniyle çark da tekerler biçimini almıştır.

Rulet oyunu dendiğinde akla ilk olarak rulet masası ve rulet çarkı gelmektedir. Oyuncular bu iki malzeme dışında bir de paralar ve top ile oyunun tamamlandığını bilmeliler. Rulet oyunu çok az malzemeli bir o kadar da sade bir oyundur. Kuralları çok açık ve oldukça nettir. Rulet oynamak için özel bir yeteneğinizin olmasına gerek yoktur. Birkaç tıkla oyuna anında başlayabilmeniz mümkün olacaktır.

Rulet Çarkı Nedir?

Rulet çarkı dendiğinde akla ilk olarak tekerliği anımsatan çark gelmektedir. Birçok kişi rulet çarkının nasıl bir şey olduğunu anımsar fakat üzerindeki her detayı iyice bilmez. Bunun için rulet oyununu oynayan tecrübeli isimlerden olmak gerekmektedir. Düzenli olarak rulet oynayan pek çok kişi zamanın büyük bir kısmını çarka bakarak geçirdiği için detayları daha kolay fark edecektir.

Rulet çarkı, rulet oyununun ana mekanizmasıdır. Dönme işlevini yerine getiren ve topu ait olduğu bölmeye taşıyan bir sistemdir. Hız üzerine çalıştığı gibi başka herhangi bir işlevi de yoktur. Rulet oynamak istediğinizde oyunun çarkta başlayıp çarkta son bulduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Rulet Çarkı Nasıl Görünür?

Rulet çarkına dışarıdan baktığınızda üzerinde bir ayak olduğu görürsünüz. Demir çubuk ya gümüş renkli ya da gold renkli olmaktadır. Yukarı doğru uzanan bu ayak, çarkın dengede kalmasını sağlamaktadır. Bununla beraber çarkın içeriğe doğru 2 derin basamaktan oluştuğunu da söylemek mümkündür.

İçeri doğru 2 derin basamak bulundurması topun daire çizmesi için genişten dara doğru gitmektedir. Rakamların olduğu nokta genişken topun gireceği bölmeler bir alt basamakta yer almaktadır.

Rulet çarkının kendisi masanın bittiği yerde yuvarlak bir masanın içerisine oturtulmaktadır. Burası yalnızca oyun yöneticisine ait bir bölgedir.

Rulet Çarkının Üzerinde Hangi Renkler Var?

Rulet çarkının üzerinde kırmızı ve siyah renkler vardır. Dışarıdan bakıldığında çarkın içinde belli keskinliklerle ölçülmüş olan kırmızı ve siyah çerçeveler olduğu dikkat çekmektedir. Sıralamada dikkat edilmesi gereken nokta bir siyah bir kırmızı şeklinde ilerlemesidir. Bu şekilde kişi ne yan yana 2 siyah ne de kırmızı görmemektedir. Top da hangi renge girmek isterse ona girmektedir.

Rulet çarkının üzerinde bir de yeşil renk bulunmaktadır. Yeşil renk 0 sayısını temsil etmektedir. Topun yeşilin üzerine gelmesi demek masanın kar oranının artması demektir. Oyunda sıfır gelmesi oyuncuların istediği bir durum değildir.

Rulet Çarkında Kaç Tane Sıfır Var?

Rulete yeni başlayan birinin özellikle sıfır konusunda kafası karışabilmektedir. Bu kafa karışıklığının temel nedeni çarkta yer alan sıfır sayısıdır. Bir oyunda 1 tane sıfır gören oyuncu dikkat etmezse bir sonraki oyunda 2 tane sıfır görmektedir.

Kişinin oynadığı rulet oyunu Avrupa ruleti ise bu oyunda yalnızca 1 adet 0 vardır. Dolayısıyla çarka dikkat edildiğinde yalnızca 1 bölmenin yeşil olarak bulunduğu görülmektedir. Oynanan oyun Amerikan ruleti ise bu durumda 2 adet 0 vardır. Çarkın içerisinde 1 tane 0 ve yeşil bir tane de 00 ve yeşil bölme bulunmaktadır. Dolayısıyla 2 sıfırla oynandığı için Amerikan ruleti daha çok masaya kar sağlayan bir oyun olarak bilinmektedir. Popüler olarak oynanan oyun Avrupa ruletidir.

Rulet Çarkında Hangi Sayılar Var?

Rulet çarkı masada olan sayıların yuvarlak bir sisteme taşınmış halidir. Kişiler, yuvarlak olan rulet çarkında hangi sayıları görürlerse rulet masasında da o sayıları görürler. Rulet oyununda 0 ile 36 sayıları arasında olmak üzere 37 tane sayı bulunmaktadır. Bu sayıların her biri kırmızı ve siyah olarak renklendirilerek rulet çarkına ve masasına yerleştirilmektedir.

Rulet masasında yer alan sayı ve renk ikilisi çarkta da yerini aynı şekilde almaktadır. 1-3-5 siyah ise 2-4-6 sayıları kırmızı olarak yer almaktadır. Bu şekilde oyuncular rulet masasında istedikleri gibi bölümlere ayırabilirken oyunu daha kolay anlayabilmektedirler.

Rulet Çarkında Sayılar Düzenli mi?

Rulet çarkı hakkında her şeyi bilmek, oyunda bir adım önde olmak demektir. Özellikle oynamaya yeni başlayan kişiler, rulet çarkının işlevi hakkında tereddüt edebilmektedirler. Önce detayları öğrenip daha sonra çarkın nasıl bir işleve sahip olduğu görebilmek büyük bir ehemmiyet taşımaktadır.

Rulet çarkında bulunan sayılar herkesin dikkatini çekecektir. Birçok kişi çarkta bulunan sayılar düzenli mi karmaşık mı sorusunu sormaktadır. Çarkın içerisinde bulunan kırmızı ve siyah renkler düzenlidir ancak sayılar çapraz şekilde verilmektedir. 1 ve 2, 3 ve 4 gibi ardışık sayılar çarkın karşılıklı çapraz kısmında yer almaktadır. Kendi aralarında bu şekilde bir kombinasyonları vardır. Bu şekilde çarkın dönmesi ve topun yerleşmesi daha büyük olasılıkla şansa dayanmaktadır.

Rulet Çarkını Kim Döndürür?

Rulet çarkı masada yer alan oyun yöneticisi tarafından kullanılmaktadır. Oyuncuların çarka müdahale etmesi söz konusu değildir. Krupiye veyahut krupiyer ismi verilen oyun yöneticileri hem çarkın dönmesinden hem de topun bırakılmasından sorumludurlar. Kişiler topun bırakılması işlevini yerine getirebilmek için krupiyeri gözlemlemektedir.

Oyun yöneticisi erkek de kadın da olabilmektedir ancak rulet oyununda çoğu zaman kadın kullanılmaktadır. Bu bakımdan çarktan sorumlu olan kişinin krupiyer olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Krupiyerle başlayan oyun onun sonlandırmasıyla bitmektedir.